מדריך קצר על גרידה – כל מה שאת צריכה לדעת לפני שאת נכנסת לביצוע הפעולה.

נשים רבות ברחבי העולם מפילות עובר באופן טבעי או רצוני בעקבות בחירה חופשית או החלטה רפואית. הגרידה הינה מדרכי ההפלה הנפוצים ביותר כיום, ובד"כ מתקיימת בצורה חלקה ופשוטה ברמה הרפואית וללא כל סיבוך או תופעות לוואי.

מתי עושים גרידה ולמה?

גרידה מתבצעת בשלב שבין השבוע ה-8 לשבוע ה-22,  כאשר מומלץ לעבור במידת הצורך גרידה מוקדם ככל האפשר, בעקבות עליה הסתברותית של סיבוכים ותופעות שונות ככל שמספר השבועות גדל.

מהי פעולת גרידה?

את הגרידה מבצעים בניתוח, בזמן הניתוח הרופא שואב באמצעות צינורית מיוחדת את ההיריון החוצה מרחם האישה, ומוודא באמצעות כפית גרידה שלא נותרו שאריות נוספות בתוך רחם האישה לאחר השאיבה.

מדוע גם אישה שעברה הפלה טבעית זקוקה לגרידה?

אחד החששות השכיחים הוא שנותרו לאחר ההפלה הטבעית שאריות של ההיריון בתוך הרחם ועל כן חשוב לוודא כי הרחם נקי.

מה הסיכונים בגרידה?

לעיתים נדירות מאוד עלול להתבצע בזמן הניסיון לגרידה חור בקירות הרחם מה שעלול להצריך ניתוח ביטני לטיפול בבעיה שנוצרה.

כמו כן, סיבוך נדיר נוסף הוא זיהום הרחם. הללו מתגלים במידה ויש כאבים חריגים בבטן לאחר ההפלה. חשוב להדגיש שעל פי רוב מוחלט ההפלה הינה פשוטה וקלה בפרט בשבועות הראשונים ולא שכיח סיכונים כגון כמעט לחלוטין אלא בוודאי כאשר מבצע הגרידה הינו מומחה ובעל ניסיון רב.

לאחר הגרידה

לאחר הגרידה, אין צורך בדרך כלל להישאר למעקב ממושך והאישה משוחררת לאחר מספר שעות לביתה. הגרידה בד"כ איננה מלווה בתופעות לוואי, למעט אלו של הרדמה כללית כגון בחילות והקאות.

רוב הנשים מרגישות חזקות וחוזרות לאיתנן מהר מאוד לאחר ביצוע ההפלה.

הריון וגרידה

נשים רבות תוהות האם יש בהן פגם או שמא הסיכוי להיכנס להיריון עתה ירד. התשובה היא שלא. נשים שעברו גרידה אינן נתקלות בקשיים מיוחדים להיכנס להיריון נוסף, כמובן כל עוד לא היו סיבוכים יוצאי דופן בזמן הגרידה.

יחסי מין לאחר הגרידה

לאחר יומיים מרגע שאין יותר דימום לאחר ההפלה, ניתן לקיים יחסי מין מלאים, אך לא פחות משבוע לאחר הניתוח.

גלילה לראש העמוד