הריון ולידה – זה הזמן להתחיל להתרגש

את מציצה במקל. שני פסים. בודקת שוב בהוראות, ליתר ביטחון. כן, כן. שני פסים. הבטן שלך מתהפכת. את נעצרת לרגע, נושמת עמוק, מנסה להכיל את סערת הרגשות שמתפרצת בתוכך. בין אם זה הריון מתוכנן או לא, הריון ראשון, שני או שמיני – זהו אירוע משמעותי.

תקופת זמן זו הנה חשובה מעבר למשמעות הרפואית. בפרק הזמן הזה אתם "מעכלים" את המשמעות שבאירוע המיוחד העתיד לבוא, מתכוננים בהיבט מנטלי, תקציבי ועוד. קוראים ספרים בנושא ולומדים על השינויים העתידים לבוא, ברמה הזוגית, ברמה המשפחתית, בהיבט הדיור, מתחילים להתעניין ולחפש ריהוט, מתעדים את פרק הזמן הקרוי שבועות הריון, ועוד ועוד.

DR. Royburt Moshe

הריון ולידה – שבועות הריון

תקופת ההיריון נספרה בעבר על פי חודשים, וכל אימא ותיקה זוכרת את השאלה, באיזה חודש את? כיום, הספירה היא של שבועות הריון והסיבה לכך היא רפואית ומתייחסת לבדיקות הרבות שיש לבצע במהלך תקופת ההריון (בחלוקה לשבועות הריון).

מטרת בדיקות ההריון הרבות היא לבצע מעקב הדוק אחר ההתפתחות התקינה של העובר ובריאות היולדת. לאחר מחקרים רבים לאורך השנים, נקבע מהו הטווח היעיל של בדיקות אלו וזאת על בסיס שבועות הריון.

כאשר תגיע אישה למעקב במהלך תקופת ההיריון היא תישאל באיזה שבוע היא וזאת על מנת שתוצאות הבדיקות ייבחנו אל מול פרק הזמן הרלוונטי והגרף הממוצע של התפתחות העובר. נושאים נוספים התקשרו אף הם לחישוב שבועות הריון, כגון: צילומי הריון, בגדי הריון ועוד..

הריון לידה וכל מה שבניהם

חומצה פולית בהריון

חומצה פולית בהריון

ללקיחת חומצה פולית בהריון קיימת חשיבות רבה, והיא משפיעה הן על בריאות העובר והן על התפתחותו התקינה מדובר בוויטמין

הריון אחרי גיל 40

הריון אחרי גיל 40

הריון אחרי גיל 40 בניגוד לשנים עברו אז חתונה וילדים היו המטרה כבר לאחר השחרור מהצבא, כיום, נשים צעירות

חישוב תאריך לידה

חישוב תאריך לידה

חישוב תאריך לידה תהליך הריון נמשך בממוצע כארבעים שבועות והוא תהליך ארוך ומורכב, שכולל בתוכו סדרה של בדיקות הריון.

ביצוע בדיקת הריון בזמן

ביצוע בדיקת הריון בזמן

בדיקות הריון היות וכל אישה אחראית בתקופה זו לעובר שהיא נושאת ברחמה, עליה לעבור בדיקות הריון תקופתיות כדי לוודא

מעקב הריון

מעקב הריון

מעקב הריון תקין מעקב הריון מתחיל בעצם מהרגע בו נודע לאשה שהיא בהיריון. והוא אחד מהשלבים החשובים בגידול עובר 

הקפדה על תזונה בהריון

הקפדה על תזונה בהריון

תזונה בהריון תקופת ההריון מתאפיינת ברגשות מעורבים – שמחה, התרגשות, מתח וצפייה משמשים בערבוביה. אל תוך התהליך הזה נכנס

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר כל אישה בהריון, חולמת על תינוק בריא ושלם. קיימות לא מעט בדיקות לפני ההריון ובמהלכו אך

משך ההריון

חישוב שבועות ההריון

חישוב שבועות הריון מסייע לנו להבין מהו גיל העובר. כידוע הריון נמשך בדרך כלל 40 שבועות. כיום במדינות מערביות (וישראל בתוכן כמובן), לא נהוג "למשוך" את תקופת ההיריון מעבר ל-42 שבועות, עקב חשש לבריאות היולדת או העובר.  

במידה והלידה מתעכבת יוחלט על התערבות באמצעות זריקות זירוז או ניתוח קיסרי. ייתכן אף מצב שבו הלידה תתרחש בשבוע מוקדם מן הצפוי (מסיבות רפואיות שונות), במקרה זה מדובר על פרק זמן בין השבועות 24 ל-37 ובמצב זה יש להיערך בהתאם לסוגיות הרפואיות הרלוונטיות.

 

תחנות מרכזיות במהלך שבועות הריון?

בדיקת דם תתבצע בין שבועות 3-6 לאישור ההריון. לאחר ביקור אצל רופא הנשים, יתקבל לוח זמנים המפרט את כלל הבדיקות שנדרש לבצע במהלך הזמן המוגדר 'שבועות הריון'.

יש לבצע את בדיקות ההריון במסגרת טווחי הזמן שהוגדרו.  החשיבות לכך היא רבה מכיוון שהמונח שבועות הריון אינו רק סיסמה אלא מסגרת זמן המגדירה את זמני הבדיקות לצורך אפקטיביות.

בדיקת שקיפות עורפית תהיה אפקטיבית בין השבוע ה-11 ל-14, בדיקה כגון חלבון עוברי ובדיקת דיקור מי שפיר יש לבצע בין השבוע ה-16 לשבוע ה-20, חשוב לציין כי ביצוע בדיקה שלא במועד או רשלנות בביצוע בדיקות הריון עלולים לסכן את העובר וכן את היולדת.

המרפאה במרכז רפואי  עדן  – שפירא 3 פתח תקוה  0723301439

מרפאת ד"ר משיח  – הברזל 9 א תל אביב

גלילה לראש העמוד