פוריות האשה

פוריות האישה

אי פריון ובעיות פוריות

פוריות ופריון האשה

כאשר אנו מתייחסים לפוריות האישה, אנו מתכוונים למכלול של דברים (גיל האישה, מצב בריאותה, מצבה הגופני ועוד) המשפיעים על יכולה להיכנס להריון ולהרות. כל הנשים נולדות עם מספר ביציות זהה (כ-7 מיליון ביציות), אשר קטן עם השנים כנגזרת ממצב פוריות האישה. עשור לפני גיל המעבר, רמת הפוריות של האישה צונחת באופן משמעותי.

השחלות אחראיות על ייצור הביציות, ובשלב הבגרות המינית יש לכל אישה בריאה בגופה כ- 400 אלף ביציות. במחזור החודשי, אחת לחודש, האישה מאבדת אלפי ביציות, עד שבסביבות גיל 50 לא נותרות בגופה ביציות. אז גם מתחיל בדרך כלל גיל הבלות / גיל המעבר (מנופאוזה).

אי פריון משני וראשוני

פוריות האשה

פוריות האשה

מרכז רפואי עדן – שפירא 43 פ"ת 072-3301439

פריון תקין והסיכוי להיכנס להריון

על מנת להיכנס להיריון, על האישה להיות פורייה בביציות; אך לא רק זאת, מכיוון שעל מנת להשיג היריון נדרש גם ביוץ תקין. תקינותו של הביוץ קשורה בקשר הדוק למחזור החודשי הסדיר אשר מעלה את הסבירות להיכנס להיריון ספונטני ל-95%.

במידה והאישה סובלת ממחזור בלתי סדיר או ממחזור שמופיעה אחת לכמה חודשים, יתכן והיא אינה מבייצת ולכן לא תוכל להיכנס להיריון ספונטני ללא מעורבות רפואית.

התפלגות הסיבות לאי פוריות האישה מתחלקת לנושאים הבאים:

• כ-30% – בעיה של ביציות לא תקינות אצל האישה.

• כ-30% – בעיות פוריות אצל הגבר.

• כ-20% – בעיות בחצוצרות (קיימת סתימה במעבר בין הרחם לשחלה).

• כ-11% – בעיות רחמיות.

• כ-9% – בעיות לא ידועות.

פוריות ומערכת רבייה

פוריות האישה מושפעת ממערכת הרבייה, אשר מושפעת בתורה מההורמונים המופרשים מהשחלות, כאשר אלה מושפעות מההורמונים המופרשים מבלוטת יתרת המוח. מחקרים מראים כי השפעות סביבתיות ולחץ משפיעים על תפקוד בלוטת יתרת המוח, אשר מפרישה חומרים אשר משפיעים על הביצית.

מחקרים רבים בתחום אשר בחנו את המאפיינים לשמירה על רמת פוריות גבוהה, ממליצים על איכות חיים בריאה, תוך שמירה על תזונה נכונה ואורח חיים בריא.

חישוב פוריות האישה לפי מחשבון פוריות

מחשבון המחשב את פוריות האישה הנקרא גם מחשבון פוריות, נועד על מנת להבין באיזה שלב של מעגל הפוריות נמצאת האישה בכל גיל. יש הקוראים בשם הזה גם למחשבון הביוץ שנועד על מנת לעקוב אחרי מועד תחילתו של הביוץ שהוא הזמן היחיד שבו האישה יכולה להיכנס להיריון.

מעגל הביוץ מתחיל משלב של גיוס הזקיקים המתפתחים בעידוד ההורמונים. ביום ה-13 או ה-14 למחזור תקין בן 28 יום, הזקיק משחרר את הביצית מחוץ לשחלה. לאחר מכן הביצית מגיעה לחצוצרה, שם היא נשארת כיממה בהמתנה להזרעה.

אם כן, בעזרת מחשבון הפוריות ניתן לבדוק את פוריות האישה ובאיזה שלב של המחזור החודשי נמצאת האישה, על מנת לגלות באילו ימים הפוריות שלה תהיה בעיצומה והיא תהיה מוכנה לקליטת הזרע ובמידה והמחזור שלה סדיר, יהיה קל לחשב באמצעות המחשבון הזה את המועד הנ"ל.

על מנת לדייק בחישוב פוריות האישה ותחילת הביוץ, נהוג גם לבצע בדיקות דם הבוחנות את המצב ההורמונאלי וגם את בדיקת חום גופה של האישה המשתנה אף הוא כאשר היא נמצאת בעיצומו של הביוץ.