טיפולי פוריות ותרומת ביצית
 מאת ד"ר משה רויבורט

מאת ד"ר משה רויבורט

גינקולוג בכיר, רופא פריון ומומחה פוריות

מעקב זקיקים ומדוע הוא חיוני בטיפולי פוריות

מהו מעקב זקיקים ומדוע הוא חיוני בטיפולי פוריות?

לפני שנדבר על נושא מעקב זקיקים נבין רגע את התהליך של קליטת ההיריון.

בגוף האישה מתרחש תהליך של ביוץ, בו יוצאת ביצית בשלה מהשחלה ומתחילה נדידה במטרה לפגוש את תא הזרע המיועד להפרותה. הביצית עושה את דרכה אל החצוצרה ובהגיעה לשם נפתח חלון הזדמנויות של 24 שעות, במהלכן היא אמורה לפגוש תאי זרע הממתינים לה שם בתזמון מדויק. אחרי 24 שעות בחצוצרה, עושה הביצית את דרכה לרחם. אם הופרתה היא נצמדת לקיר האנדומטריום ומתפתח עובר, אם לא, היא תיפלט במהלך הוסת.

תרומת ביצית למבוטחות קופת חולים מכבי

מהו תהליך מעקב הזקיקים?

אנו רואים כי תהליך הכניסה להריון כרוך בתכנון מוקדם של ימי הביוץ ובלא מעט מזל. במהלך ניסיונות הכניסה להריון חודרים אלפי זרעונים אל הנרתיק ורק אחד מהם יפרה את הביצית, אחרי שיצלח את הדרך הארוכה אל החצוצרה וגם יגיע לשם בתזמון מדויק.

במסגרת טיפולי פוריות, מעקב אחר הזקיקים הוא חשוב ביותר, מכיוון שהוא נותן תמונה מלאה על התפתחות הזקיקים ומאפשר לדעת מתי יצאו למסע ובכך לתזמן את ניסיונות הכניסה להריון.

מתי מבצעים מעקב זקיקים?

תהליך מעקב זקיקים בא לסייע לנשים המתקשות להיכנס להריון באופן טבעי מאחת מהסיבות הבאות:

  • וסת לא סדירה וכתוצאה מכך חוסר יכולת להעריך את זמן הביוץ.
  • נשים הנמצאות בטיפול הורמונלי כחלק מטיפולי פוריות, בו יש להחליט על מינון הטיפול ונשים בתהליך של הפריה חוץ גופית בו יש להביא את הזקיקים למצב אופטימלי.
  • טיפולי השבחת זרע אצל גברים.
  • תהליך של תרומת זרע.

איך מתבצעת הבדיקה?

על מנת להימנע מטעויות מדובר בבדיקה כפולה הכוללת בדיקת דם למדידת רמות האסטרוגן והפרוגסטרון וכן בדיקת אולטרסאונד וגינלית, אשר מטרתה להתקרב כמה שיותר לרחם ולשחלות, דבר שלא מתאפשר באמצעות אולטרסאונד חיצוני.

הבדיקות אינן מצריכות צום או הכנות מוקדמות.

שתפו את הפוסט

אולי יעניין אתכם גם….